Czego możesz oczekiwać od swych przyjaciół?

Istnieją określone cechy lu­dzi, które sprawiają, że osoby, które je mają, dopuszczamy do siebie bardzo blisko. (fot. david buedo / flickr.com)

Potencjalnych przyjaciół rozpoznajemy najczęściej wtedy, kie­dy wiemy, czego w nich szukamy.

 

Istnieją określone cechy lu­dzi, które sprawiają, że osoby, które je mają, dopuszczamy do siebie bardzo blisko.

  

Cechy te stanowią rodzaj wzorca, który może być wskazówką, gdy szukamy takich osób. Przy jego po­mocy można też przetestować własną zdolność tworzenia do­brych relacji z innymi! 

 

Czego więc możesz oczekiwać od ludzi, którzy są ci przychylni?

 

Akceptacja


Człowiek zdolny do przyjaźni nie czuje potrzeby dyskredytowania innych ludzi. Szanuje i liczy się z innymi. W obecności kogoś takiego czujesz się dobrze, masz poczu­cie, że jesteś akceptowany i że wydobywa on twoje najlepsze strony.

 

Zainteresowanie


Kto ciągle zarzuca cię własnymi problema­mi, w istocie nie interesuje się tobą. Kto ciągle chce opowiadać o sobie, swojej pracy, swojej rodzinie, swoich zainteresowaniach i sukcesach, nie jest osobą wartą przyjaźni. Ktoś taki jest zbyt skoncentrowany na sobie i zbyt egoistyczny. Człowiek zdolny do przyjaźni z tobą będzie chciał dowiedzieć się o tobie wielu rzeczy: co myślisz, jak żyjesz, co jest dla ciebie ważne.

 

Gotowość pomocy


Naprawdę kiedy będziesz potrzebował po­mocy, człowiek zdolny do przyjaźni wielkodusznie poświęci ci swój czas i siły. Jego pomoc nie jest zależna od terminów we własnym kalendarzu ani od tego, czy zobaczy w tym dla siebie jakąś korzyść. Nie oczekuje też rewanżu za swą pomoc. A jeśli coś mu się podoba, nie szczędzi pochwał i uznania pod adresem ludzi, u których to dostrzeże.

 

Obiektywizm


Plotki i pusta gadanina nie są jego specjalnością, nie bierze w tym udziału. Jeśli dotrą do niego nieciekawe po-głoski na czyjś temat, sam próbuje wyrobić sobie o tym zdanie. Nie przyszłoby mu na myśl plotkować za plecami danej osoby. Kto czuje się dobrze w swojej własnej skórze, temu łatwiej za-akceptować inne poglądy i inny sposób życia.

 

Uważność


Ludzie, którzy posiadają t ę cechę, zapamiętują imio­na, urodziny, skłonności, talenty i upodobania własnych przyjaciół. Nieuważność to cecha ludzi obojętnych. Jeśli zdarzy ci się nadmienić mimochodem, że w tym roku zwariowałaś na punkcie koloru młodej trawy, nie spodziewaj się, że to zapamięta i że na urodziny dostaniesz od niego coś w tym kolorze.

 

Oparcie


Jeśli coś mówi, mówi serio. Dotrzymuje słowa. Rzucanie słów na wiatr nie jest w jego stylu. Nie kłamie, nie kręci, nie oszukuje i nie manipuluje.

 

Autoironia


Ma poczucie humoru i potrafi śmiać się z siebie. Jest optymistą i nie uważa się za pępek świata. Jest otwarty i mó­wi bez rozczulania się nad sobą o swoich porażkach i o tym, jak sobie z nimi radzi.

 

Umiejętność wczuwania się w druga osobę - empatia


Osoba obdarzona tą cechą czuje instynktownie, co przeżywasz, i jest gotowa ci pomóc i doradzić - ale tylko wtedy, kiedy ty tego chcesz. I odwrotnie - mówi bez ogródek o tym, co czuje - na przykład o swoim smutku czy złości.

 

Lojalność


Człowiek zdolny do przyjaźni nie jest kimś, kto swe sympatie rozdaje łatwo na prawo i lewo. Nie zmienia swoich poglądów i przekonań jak rękawiczki. Wobec ataków, zarzutów i intryg potrafi je obronić. Taktyka, zmiany, lizusostwo i chęć przypodobania się, to zachowania zupełnie mu obce.

 

Niezależność


Taki człowiek zna swoje mocne i słabe strony. Dobrze się czuje we własnej skórze i jest autentycznie sobą. Nie jest uzależniony od opinii innych ludzi, lecz sam jest odpowie­dzialny za swoje działania i zachowanie. Jeśli mu się coś nie uda, próbuje to zmienić, nie szukając winnych, własnymi siłami.

 

Więcej w książce: Kochać szczęśliwie -  Sylvia Schneider

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.65

Liczba głosów:

54

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~doris 22:34:13 | 2013-05-06
wypidx wymaluj mój przyjaciel:)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~alicja 21:23:26 | 2013-05-03
Niech zgadne-mowa o cyborgu.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~M. 20:55:03 | 2013-05-03
nie podoba mi sie akapit o 'uwaznosci'. jestem osoba ktora ma problemy z koncentracja i zapamietywaniem i choc zawsze chce zapamietac imiona ludzi mnie otaczajacych jest to dla mnie bardzo trudne. pisanie ze brak zdolnosci zapamietywania jest obojetnoscia jest dla mnie przykry...

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~polonopitek 15:11:56 | 2010-02-22
racja, robak50. Tak sie dzieje kiedy przyjaciel jest równocześnie niegłupim człowiekiem. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem. Czesem całe narody tego nie rozumieją.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ufna 14:50:07 | 2010-02-22
Mam duże grono przyjaciół, lecz nigdy nie miałam kogoś od serca. nie miałam i nie mam potrzeby zwierzania się z moiich osobistych spraw, zawsze rozwiązywalam sama swoje problemy. Od pewnego jednak czasu nauczłam się dzięki rekolekcjom ignacjańskim wszystkie sprawy powierzać Panu Jezusowi. On stał się moim powiernikiem i prawdziwym przyjacielem do Którego zwracam się z najbardziej osobistymi problemami. Z problemami idę przed Najświętszy Sakrament i wypowiadam je i powierzam Jezusowi i nie mam oporów psychicznych że ktoś powtórzy moje sekrety. Mam dowody jak bardzo skuteczna jest taka rozmowa z Panem Jezusem i jak dobrym jest dla mnie Przyjacielem. Uzyskałam w ten sposób spokój wewnętrzny i wiarę w skuteczność tej metody.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ania ~Ufna 08:00:27 | 2014-07-24
Pan Jezus jest absolutnie niezawodny, ale jakieś stworzenie obok, które próbuje też być wiernym i chce Twojego dobra, jest po prostu nie do przecenienia...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

robert.kozuchowski 09:54:31 | 2010-02-19
 Przyjaciel to "kumpel" na drodze do twojego zbawienia.Woli słuchać, niz mówić. Woli napominać, niż ci na zło przyzwalać. Woli odejść, byś ty sam do siebie powrócił. Przyjaciel modli się za ciebie, o czym ty nie wiesz.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~siostra 09:42:05 | 2010-02-19
Dobry przyjaciel,to ten,ktory potrafi byc z toba w kazdej sytuacji zyciowej,nie osadza,nie udaje niczego przed Toba,zwyczajnie Cie kocha. 

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

robak50 01:25:48 | 2010-01-26
Przekonałem sie, że autentycznego przyjaciela poznaje się przede wszystkim po życzliwej krytyce. Dobry przyjaciel to nie bezkrytyczny pochlebca. Troszcząc sie o wzrost przyjaciela trzeba umieć zdobyć się na słowa krytyki, kiedy ten zachowuje się źle. Przyjaciel musi w pewnym momencie zareagować: "Stary, wiesz jak mi na tobie zależy, dlatego muszę ci powiedzieć, że według mnie mógłbyś przestać drinkować codziennie, zadawać się z żoną X-a, ciągle wszcynać kłótnie w pracy itp..." To trudna próba przyjaźni, ale lepsze to niz przyjaźń pozorna, oparta na prawieniu sobie komplementów. Takie moje doświadczenie.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zosia 08:30:18 | 2009-11-05
w społeczeństwie kiedy coraz bardziej izolujemy się od bliskich jest coś paradoksalnego że coraz bardziej pragniemy prawdziwej przyjażni ,tęsknimy za nią ale jakże nam trudno uwierzyć w prawdziwą przyjażń ,kiedy zostaliśmy zranieni w najgłębszej sferze duchowej od tych którym kiedyś tak bardzo zaufaliśmy .tylko Bóg może dokonać uzdrowienia .Tęsknota za więzią szlachetną ,czystą jest ciągłym pragnieniem ,

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Drozofila 21:25:25 | 2009-10-22
Tylko gdzie znaleźć taki chodzący ideał...?;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wiki ~Drozofila 17:25:30 | 2014-07-23
Jak to gdzie znaleźć? Jest nas całkiem sporo :)
A jak chcesz mieć przyjaciela, to sam nim bądź dla ludzi...

Oceń 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy
Inteligentne Życie 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?