Szczurek: loteria - samochód za paragon

(fot. PAP/Leszek Szymański)

Ministerstwo finansów planuje uruchomienie w przyszłym roku loterii paragonowej - co miesiąc wśród osób odbierających paragony ma być losowany samochód osobowy - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek.

 

Według MF loteria ma zachęcić klientów do odbierania paragonów, które są dowodem na to, że usługa jest świadczona legalnie, a VAT od niej zostanie odprowadzony. Skorzysta na tym budżet państwa.

 

Szczurek powiedział, że Rada UE zobowiązała Polskę do przedstawienia działań, które pozwolą na ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w 2015 r. poniżej 3 proc. PKB. Propozycje MF zostały przesłane do Brukseli we wtorek, kiedy upływa termin ich przekazania.

 

Minister wskazał, że wśród zaplanowanych przez resort finansów działań znajdzie się zestaw zmian zwiększających stopień przestrzegania przepisów podatkowych oraz poprawiających efektywność administracji podatkowej w ciągu najbliższych trzech lat.

 

Szczurek ocenił, że Polska należy do krajów, w których podatki są niskie, w 2013 r. wpływy z nich stanowiły ok. 31 proc. PKB.

 

"Po części wynika to z niskich stawek podatkowych, po części z całego szeregu ulg podatkowych, ale po części również z całego szeregu przestępstw, wyłudzeń, uchylania się od obywatelskiego obowiązku płacenia podatków" - powiedział minister. Jego zdaniem szara strefa zaburza konkurencję i należy z nią walczyć.

 

Do pierwszej grupy przygotowanych działań podatkowych minister zaliczył zmiany w funkcjonowaniu ministerstwa i administracji podatkowej oraz celnej. Obejmą one m.in. lepsze wykorzystanie pracowników, czy dociążenie urzędów kontroli skarbowej spoza Mazowsza. Wprowadzone mają być też zmiany informatyczne, które pozwolą na lepszą analizę tego, co się dzieje w podatkach i skuteczniejsze wychwytywanie nieprawidłowości.

 

Druga grupa działań to zmiany zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego. Szczurek zaliczył do nich np. wprowadzenie przygotowywanej od dawna klauzuli obejścia prawa podatkowego, zmiany dotyczące tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych, czy uszczelnienie opodatkowania dywidend.

 

"Ostatnia sprawa to zachęty do dobrowolnego regulowania zobowiązań finansowych wobec państwa. Tutaj jest kilka nowych rzeczy. Pierwsza to planowana przez nas loteria paragonowa (...). Druga to zmiana struktury odsetek karnych. Chodzi o to, aby większa i lepsza była zachęta do regulowania należności zobowiązań finansowych wobec państwa" - powiedział minister. Dodał, że nagrody w loterii mają być atrakcyjne - główną ma być samochód - aby klient nie wstydził się prosić o paragon.

 

Minister poinformował, że resort planuje, by odsetki karne za zaległości podatkowe były niższe dla tych podatników, którzy samemu dokonają autokorekty deklaracji, a większe dla tych, którzy będą próbować finansować się zaległościami wobec fiskusa. Szczurek powiedział, że utworzony ma być także rejestr danych o dłużnikach podatkowych.

 

"Mamy biura informacji kredytowej, które służą bardzo dobrze - moim zdaniem - i przyczyniają się do bezpieczeństwa obrotu. My stworzymy rejestr, który jeszcze bardziej się do tego przyczyni, a przy okazji zachęci do regulowania zobowiązań podatkowych" - wyjaśnił minister.

 

Obecny na konferencji wiceminister finansów Jacek Kapica tłumaczył, że loteria paragonowa jest rozwiązaniem stosowanym w niektórych krajach UE. Zaznaczył, że w Polsce jest prowadzona akcja "Weź paragon" (w ferie zimowe i wakacje). "Chcielibyśmy promować postawę odbierania paragonów również formą premiowania, czy losowania w okresach miesięcznych nagród dla osób, które zarejestrują te paragony - głównie spośród klientów firm usługowych" - powiedział Kapica.

 

Dodał, że obecnie ministerstwo prowadzimy prace nad szczegółami organizacyjnymi, a loteria mogłaby ruszyć wiosną przyszłego roku. "Liczymy, że tak, jak to miało miejsce na Słowacji i w Grecji, również polscy podatnicy zwrócą uwagę, że warto odbierać paragony" - powiedział.

 

Kapica poinformował, że zgodnie z koncepcją MF raz w miesiącu byłaby losowana nagroda główna - samochód rodzinny, a dwa razy w miesiącu atrakcyjne nagrody dodatkowe. Pula nagród miesięcznie ma wynieść ok. 100 tys. zł. "Liczymy, że to wzmocni postawy obywatelskie i tego rodzaju inwestycja z powodzeniem zwróci się poprzez masowe uczestnictwo obywateli w tym przedsięwzięciu" - mówił wiceminister. Podkreślił, że paragony świadczą o odprowadzeniu podatku VAT od świadczonych usług. "Akurat w tej sferze obserwujemy znaczne nadużycia i unikanie wydawania paragonów" - powiedział Kapica.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

5

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Marcin Frej 21:15:53 | 2014-04-16
Półtora miesiąca temu byłem ze swoim wspólnikiem w Ministerstwie Finansów, aby zaprezentować projekt ogólnopolskiej, wieloetapowej i wielopłaszczyznowej loterii paragonowej. Fakt ten potwierdza korespondencja mailowa z Ministerstwem oraz wizyta w Ministerstwie... chciałbym wierzyć, że jest to zbieg okoliczności, jednak bardziej prawdopodobnym jest fakt, że ktoś nas chce zrobić na szaro! Nie podoba mi się to i nie wzbdza zaufania do MF!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ccna 10:46:29 | 2014-04-16
Pomysł fajny, ale stwierdzenia "Polska należy do krajów, w których podatki są niskie" oraz "Po części wynika to z [...] uchylania się od obywatelskiego obowiązku płacenia podatków" obrazują, że obecny minister jest równie lewy co poprzedni i chce nas tylko wydoić oferując w zamian ochłapy!

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zych 08:55:30 | 2014-04-16
"Chcielibyśmy promować postawę odbierania paragonów również formą premiowania, czy losowania w okresach miesięcznych nagród dla osób, które zarejestrują te paragony"
Już widzę rejestrację paragonów : Wyślij SMS na nr............z nazwą sklepu/firmy wraz z nr paragonu. Koszt SMS.........z Vat..............
Za chwilę zbierze się wielka komisja, która ustali jak wypełnić wykropkowane pola, ze szczególnym uwzględnieniem pola pn. "Koszt SMS"
Zajmijcie się tym do czego zostaliście powołani a nie loteriami fantowymi. Polska nie jest ramizą strażacką w której odbywa się zabawa na której organizuje się loterie!!!

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zyś 21:59:08 | 2014-04-15
Wszystko fajnie ale nie wyobrażam sobie czymać wszystkie paragony z miesiąca hehe troche by tego było :)

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Milik 21:59:02 | 2014-04-15
Szczurek zajmij się finansami państwa a nie loterią.
Totolotek już mamy!!!!!!!!!!!!!!!!

Oceń 2 1 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?